Razmislite, kakšna je razlika med sopomenkami v spodnjih sklopih:
Povzročitelj_ica oz. storilec_ka nasilja/
nasilnež in nasilnica
Storilec_ka nasilja je pravni termin, ki označuje osebo, ki je storila kaznivo dejanje. Nasilje v družini je kaznivo dejanje, zato gre za ustrezen izraz. Povzročitelj_ica nasilja je nevtralen izraz, ki opisuje vedenje osebe, ki nasilje izvaja. Oba izraza sta ustrezna.
Nekatere feministične avtorice uporabljalo izključno termin storilec ali storilka nasilja, ker naj bi bolj poudarjal aktivno vlogo osebe pri storjenem dejanju. Pomembno je, da oba izraza, tako povzročitelj_ica kot storilec_ka, opisujeta vedenje in ne človekove osebnosti, zato hkrati kažeta na možnost, da oseba lahko preneha z nasilnim vedenjem in se nauči nenasilne komunikacije.
Izraz nasilnež_ica nakazuje, da gre za nasilno človekovo osebnost, ki se je ne da spremeniti, zato nista ustrezna.
Žrtev/
preživeli_preživela/oseba z izkušnjo nasilja/
oseba, ki doživlja nasilje
Vsi ti izrazi so ustrezni, čeprav so med njimi nekatere razlike. Pojem žrtev označuje tistega ali tisto »kdor je poškodovan, umre« ali osebo »na katero je usmerjeno kako negativno dejanje«. Nekateri ne želijo uporabljati izraza žrtev, ker naj bi osebo, ko jo tako poimenujemo, postavili v pasivno pozicijo in ji pripisali nemoč. Sami izraz razumemo zgolj kot poimenovanje za osebo, ki je doživela ali doživlja nasilje in ne v smislu nemočne in pasivne osebe.
V zadnjih letih je, še posebno v angleškem jeziku, najpogosteje uporabljen izraz survivor, torej preživeli ali preživela. Namen tovrstnega poimenovanja je priznati žrtvi njeno moč in pogum, da je uspela preživeti nasilje in ji s tem pomagati pri krepitvi moči za nadaljnje korake.
Nasilje nad ženskami
/nasilje na podlagi spola
Oseba z izkušnjo nasilja ali oseba, ki doživlja oz. je doživela nasilje je izrazito nevtralen izraz, kjer je poudarek zgolj na opisu izkušnje, zato ga pogosto uporabljamo. Težava je, da lahko daljša besedila postanejo težje berljiva, saj za poimenovanje osebe uporabimo več besed, kar je lahko ovira pri pogostejši rabi izraza. Nasilje nad ženskami in nasilje na podlagi spola sta ustrezna izraza, ki se včasih uporabljata kot sinonima, a ne nujno. Več o tem v naslednjem poglavju.